Dolu Kadehi Ters Tut konseri iki kez iptal edildi: ‘Baskı yapıldı’

Ülkede üniversitelerdeki konser ve festivallere yönelik yasaklamalar sürerken bir iptal kararı da Gaziantep Üniversitesi’nde yaşandı. Dün Gaziantep Üniversitesi Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilmesi planlanan Dolu Kadehi Ters Tut müzik grubunun konseri gerçekleşmedi.

LGBTİ+’ları destekleyen açıklamalarıyla bilinen grubun konseri, Gaziantep Aile Platformu’nun baskıları sonucu iptal edildi. Konserin iptaline ilişkin üniversite yönetiminden herhangi bir açıklama yapılmadı.

KONSER BİR KEZ DAHA İPTAL EDİLDİ

Olayın ardında CHP’li Şehitkâmil Belediyesi tarafından gruba Şehit Kamil Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi tahsis edildi. Ancak bu kez de Kültür Merkezi’nde yapılması planlanan konserin baskılar nedeniyle iptal edildiği belirtildi.

Dolu Kadehi Ters Tut müzik grubu, konser iptaline ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Kültür Merkezi’ne yapılan baskılar sonucu resmi herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin sahne almamız engellenmiştir” denildi.

Grubun açıklamasının tamamı şöyle:

“Sevgili arkadaşlar; Bugün gerçekleştirmeyi planladığımız Gaziantep konserimizi, son dakika üniversite tarafından alınan iptal kararı sebebiyle Şehit Kamil Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’ne kaydırmıştık. Fakat tüm çabamıza rağmen, Kültür Merkezi’ne yapılan baskılar sonucu resmi herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin sahne almamız engellenmiştir. Biz Dolu Kadehi Ters Tut olarak, daha önce defalarca buluştuğumuz Gaziantep seyircimizle tekrar buluşabilmek adına tüm ekibimizle son ana kadar elimizden gelen her şeyi yaptığımızı bilmenizi isteriz. Anlayışınız ve desteğiniz için teşekkürler. Biletlerinizi satın aldığınız kanallardan iade edebilirsiniz. Daha iyi günlerde muhakkak görüşeceğiz.”

Öte yandan konsere ilişkin iptal kararının ardından gerici Gaziantep Platformu tarafından yapılan açıklamada ise Dolu Kadehi Ters Tut müzik grubu hedef gösterildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu etkinlik Gaziantep Aile Platformu girişimleri ile iptal edildi. Üniversite yönetimine ve inisiyatif alan sivil toplum kurumlarına teşekkür ediyoruz. Milli ve manevi değerlerimize aykırı, özellikle gençlerimize zarar verecek içeriklere sahip bu ve benzeri sözde etkinliklere izin verilmemeli.”

YENİDEN REFAH PARTİSİ’NDEN KONSERİ İPTAL EDEN VALİ’YE TEŞEKKÜR

Yeniden Refah Partisi Gaziantep Gençlik Kolları Başkanı ve Gaziantep 28. Dönem Milletvekili Adayı Faruk Soner Ataş, sosyal medya hesabından konser iptaline ilişkin bir yaptığı açıklamada Vali Kemal Çeber’e teşekkür etti.

Ataş’ın açıklaması şöyle:

“LGBT propagandası yapan dolu kadehi ters tut grubunun önce GAÜN Mavera’da programı iptal edildikten sonra Şehitkamil Kültür Merkezine alınıp daha sonra Valilik kararıyla program iptal edilmiştir. Bu kararı veren başta Gaziantep Valimiz Kemal Çeber, beyefendi ve heyetine teşekkür eder gazi şehrimizde böyle bir olaya bizlerde müsaade etmeyeceğiz.”

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x