Ankara’ya yürüyen Agrobay işçileri: İlk kazanımımızı aldık

İzmir Bergama’da Bayburt Grup’a ait Agrobay Seracılık’ta Tarım-Sen’e üye oldukları için ‘kod46’ ile tazminat ve diğer hakları verilmeden işten atılan ve direnişte 7. ayı dolduran işçiler ilk kazanımlarını sağladıklarını açıkladı.

Geçen hafta Bergama’dan Ankara başlattıkları yürüyüşün ardından müzakere zeminin oluştuğunu ve şirket avukatlarının kendi avukatlarıyla temasa geçtiğini duyuran işçilerin, ağustos ayı maaşları ile yıllık izin haklarına ilişkin alacakları ödendi.

Tarım-Sen’den müzakerelerin geldiği aşamayla ilgili “Agrobay işçisi kadınların gücü, kamuoyunun desteği ilk kazanımı getirdi” notuyla yapılan açıklama şöyle:

‘TARİHİ KAZANIM, ANCAK YETERLİ DEĞİL’

“Basına, kamuoyuna, tüm emekçi halkımıza ve Agrobay işçilerinin mücadelesini takip eden herkese;

Agrobay Seracılık’ta çalışırken sendikamıza üye olduğu için Ağustos ayı maaşları, izin-mesai hakları ve tazminatı verilmeden ve kod46 ile işten atılan işçilerin haklarını almaya yönelik başlattıkları direniş yedi ayı aşkın bir zamandır sürüyor.

Bugüne kadar çok çeşitli girişimlerimiz olmasına rağmen Agrobay ile herhangi bir muhattaplık kuramamış, bize verilen çeşitli sözler olmasına rağmen haklarımızı alamamıştık. Bu sebeple, son çaremiz olarak 18 Mart 2024 tarihinde Bergama’dan Ankara’ya doğru bir yürüyüş başlattık. 25 Mart 2024 tarihinde Ankara’ya ulaşan yürüyüş heyetimiz burada Çalışma Bakanlığı ve siyasi partilerin genel başkan yardımcıları düzeyinde birer görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmelere bağlı olarak Agrobay işletmesi işçilerin avukatı ile şirketin avukatının görüşmesi ve bir mutabakat yapılması yönünde adım attı. İşçilerin alacaklarına dair hesaplama tablosunu şirkete ilettik ve böylece müzakere zeminimiz başlamış oldu.

Gelinen aşamada, bugün itibariyle işçi arkadaşlarımızın Ağustos ayı maaşları ve yıllık izinleri ödenmiştir! Agrobay işçileri aylarca yoksulluk, işsizlik, kimsesizlik gibi sorunlarla; fiziksel ve yargısal zor mekanizmalarıyla boğuşmasına rağmen mücadele direncini sürdürmüş, haysiyetli duruşlarından taviz vermemiştir. Aylarca süren bir direniş ve bitti denilen, olmaz denilen, verilmez denilen yerde büyük bir ısrar ve iradeyle, kolektif çaba ve emeğimizle bu mücadeleyi var ettik. İşçilerin sürdürdükleri kararlı mücadele, kamuoyunun bu mücadeleyi sahiplenmesi ve desteklemesiyle birlikte haklarımızın ilk bölümünü aldık.

Bu kazanım Agrobay işçilerinin ilk kazanımıdır, bu açıdan önemli ve tarihidir. Ancak yeterli değildir. İşçilerin hak ettikleri tazminatlar ödenene kadar sürecin takipçisi olacağız. Tazminatlar konusunda yaşanacak olumsuz bir durumda direnişimizi sürdüreceğiz. Mücadelemizi takip eden tüm kesimlerin bu kazanımımızı ve kalan haklarımızı alana kadar sürecimizi sahiplenmeye davet ediyoruz.

Agrobay işçisi köle değildir!”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x